gaziantepjpghien5bzh

Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde bulunan Gaziantep, dünyada yerleşik hayatın başladığı ve aralıksız devam ettiği az sayıdaki eski şehirden biri. Tarihi ve kültürel birikimi, müzeleri, kaleleri, nefis yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Anadolu’nun en güzel rotalarından biri olan Gaziantep gezilecek yerleri ile ziyaretçilerini etkiliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise en büyük altıncı şehri olan Gaziantep, ilk uygarlıkların doğduğu Mezopotamya ve Akdeniz arasında önemli bir güzergah üzerinde bulunuyor. Her dönem kültür ve ticari bir merkez görünümündeki şehir, Kurtuluş Savaşı hatıraları, zengin tarihi ve kültürel çevresi ile de çok sayıda alternatif sunuyor.

Gaziantep Gezilecek Yerler

1. Gaziantep Kalesi

Gaziantep-Kalesi

Gaziantep’in sembol yapılarından Gaziantep Kalesi, tarihi günümüzden 6,000 yıl kadar geriye giden bir höyük üzerine kurulu. Yaklaşık 25 metrelik yüksekliğe ulaşan kalenin çevresinde geçmişte Theban isimli küçük bir kent bulunuyormuş. Roma döneminde gözetleme amacıyla yapıldığı düşünülen kalenin üzerinde 12 kule bulunuyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde 36 burçtan söz edilse de bu burçların muhtemelen dış surlar üzerinde yer aldığı düşünülüyor. Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar’ın ihtiyaca göre onardığı kaleden Gaziantep manzarasını seyretmek oldukça keyifli.

2. Zeugma Mozaik Müzesi

Şehrin marka noktalarından biri olan Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en önemli müzeleri arasında gösteriliyor. 30 bin metrekarelik eski Tekel Fabrikası üzerine inşa edilen müze, 3 ayrı binadan oluşuyor.

3 katlı ve 7,000 metrekareyi aşan genişlikte bir sergi salonuna sahip olan müze zengin bir koleksiyona evsahipliği yapıyor.

Gaziantep-Zeugma-Mozaik-Muzesi

Müze içerisinde Roma ve geç antik döneme ait 2,748 metrekare mozaik,140 metrekare duvar resmi, 4 adet Roma dönemi çeşmesi, 20 adet sütun, bronz Mars heykeli, lahitler ve 4 adet kireç taşından yapılmış heykel sergileniyor.

3. Doğal Hayatı Koruma Alanı ve Hayvanat Bahçesi

Gaziantep-Hayvanat-Bahcesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği, Doğal Hayatı Koruma Alanı ve Hayvanat Bahçesi Türkiye’nin en geniş alana sahip hayvanat bahçesi olarak kabul ediliyor. 2002 yılında açılan bahçede yüzlerce farklı türde hayvan ve bitki türleri bulunuyor. Gaziantep Hayvanat Bahçesi içerisinde nostaljik fayton turları ile tren turları düzenleniyor. Hayvanat bahçesinin tamamını gezdiren bu turlara katılarak kolaylıkla keşfetmek mümkün. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde 4,000’i aşkın hayvan türünü görmek için her yıl yüzbinlerce insan şehre geliyor.

4. Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep-Bakircilar-Carsisi

Şehirde 500 yılı aşkın süredir sürdürülen bakırcılık geleneğine tanık olmak için en doğru adres Bakırcılar Çarşısı. Bakır ustalarının emeğini görmek, ortaya çıkan eserlere yakından bakmak ve şehrin büyülü atmosferine şahit olmak için Bakırcılar Çarşısı’na uğrayın. Aynı zamanda şehrin en eski alışveriş merkezi olan bu çarşıda el işlemeleri, hediyelik eşya satan dükkanlar, kahve ve çay molası verebileceğiniz küçük kafeteryalar sizi bekliyor.

5. Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Emine-Gogus-Mutfak-Muzesi

Gaziantep lezzetli yemekleri ile Türkiye’nin en etkileyici mutfak kültürüne sahip şehirlerinden biri. Kebap çeşitleri, çorbaları, sebzeyle birleşen muhteşem lezzetleri ve şerbetli tatlılarıyla şehre sadece yemek yemek için gelenler oluyor. Ülkemizde mutfak kültürünü anlatan ilk müze özelliğini taşıyan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep’in yöresel yemeklerini gelecek nesillere anlatmak amacıyla kurulmuş. 1905 yılında yapılan bir binada bulunan müzede yuvalama yemeğinin yapılışı, Gaziantep’in sofra düzeni hakkında bilgi almak, zengin yemek çeşitlerine göz atmak mümkün.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir

Gaziantep güneyden ve Akdeniz Bölgesi’nden güneydoğu ve doğuya giden yolların üzerinde yer alıyor. Kara, hava ve demir yolu yolculuğu ile ulaşılabilen kente Türkiye’nin dört bir yanından ulaşmak oldukça kolay. İstanbul-Gaziantep arasında sefer yapan Toros Ekspresi ile haftanın 3 günü iki kent birbirine bağlanıyor. Ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya’dan direkt uçak seferleri ile şehir kısa bir uçuş mesafesinde.

800px-kiz_kulesi_february_2013_01

Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

Üsküdar’ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır. Evliya Çelebi kuleyi şöyle tarif eder:

“ Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 (seksen) arşındır. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan yerde kapısı vardır. ”
Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları II. Mehmed devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmud’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar birçok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy’den sandallarla yapılmaktadır.

Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine (o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içine bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.

Antik Çağ’da Arkla (küçük kale) ve Damialis (dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da “Tour de Leandros” (Leandros’un kulesi) ismi ile ün yapmıştır. Şimdi ise Kız Kulesi ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.